خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

واکنش «ماکرون» به جاسوسی آمریکا از سران اروپا

واکنش «ماکرون» به جاسوسی آمریکا از سران اروپا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه امروز دوشنبه در کنفرانس خبری پس از دیدار مجازی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا انتقاد کرد.

رئیس جمهور فرانسه در این ارتباط گفت: برلین و پاریس به دنبال شفافیت کامل درباره آنچه روی داده، هستند. این موضوع در میان متحدان پذیرفتنی نیست.

به دنبال افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا، سخنگوی دولت آلمان امروز اعلام کرد که در حال پیگیری گزارش‌ها در این باره است.

«استفان سایبرت» سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت: دولت فدرال این گزارش را مورد توجه قرار داده و با تمام سازمان‌های مرتبط دولتی و بین المللی برای شفاف سازی موضوع در تماس است.

«کلمان بون» وزیر امور اروپایی فرانسه نیز ساعاتی پیش در واکنش به خبر همکاری اطلاعاتی آمریکا و دانمارک برای جاسوسی از مقامات اروپایی، گفت: در صورت اثبات، این مسئله بسیار جدی خواهد بود. این مسئله بی نهایت جدی است. باید ببینیم آیا متحدان اروپایی مان – دانمارکی ها- در همکاری با سرویس های (اطلاعاتی) آمریکا مرتکب خطا یا اشتباهی شده اند. اگر مشخص شود که آمریکایی ها از رهبران اروپا جاسوسی می کرده اند؛ مسئله خیلی جدی خواهد بود. میان متحدان باید اعتماد و اندکی همکاری حاکم باشد؛ بنابراین این مسائل احتمالی را باید جدی گرفت. اما باید این موضوع اول بررسی شود و بعد در رابطه با (ادامه) همکاری تصمیم گیری کنیم.

بر اساس گزارش رسانه‌های اروپایی، آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) با کمک دستگاه اطلاعاتی دانمارک از مقامات ارشد اروپا از جمله «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور این کشور جاسوسی کرده است.

«پیر اشتینبرک» نامزد پیشین صدارت حزب سوسیالیست چپ میانه آلمان هم از دیگر افرادی بوده که مورد جاسوسی قرار گرفته است.

مقامات دانمارکی تاکنون واکنشی به این موضوع نداشته اند.