یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می شود/ مردم از رعایت پروتکل‌ها خسته شوند

یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می شود/ مردم از رعایت پروتکل‌ها خسته شوند

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) خود با خبرنگاران گفت: خصوصیات کرونا نسبت به شروعش تهاجمی شده است. 88 درصد افراد فوت شده از سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای بودند اما  اکنون به سنین کمتر هم رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید از رعایت پروتکل ها خسته شوند، اظهار داشت: اگر رعایت پروتکل ها به ۹۰ درصد برسد می‌توان ضمانت زندگی بهتر داد. در گزارش جلسات ستاد آمده که بیشترین گرفتاری ها دورهم نشینی است که در اسپانیا ۳۱ درصد اما در ایران احتمالاً ۵۰ درصد است.

ربیعی همچنین خاطرنشان کرد که انتقال ویروس از انسان به حیوان در ایران مشاهده شده است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: امیدواریم این انتخاب نماینده شایسته ای آرا و دیدگاه های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در خصوص حقوق بین المللی در دولت قبل مد نظر قرار دهد. تحولات را به دقت بررسی کرده و قضاوت را به آینده می سپاریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این تحریم اقتصادی پایان می‌پذیرد؟ گفت: ما افزایش توانمند سازی را متوقف نمی‌کنیم. من شعار افزایش توانمند سازی اقتصادی را به عنوان شعار دولت اعلام می‌کنم. تصمیمات مقتضی در شرایط خود انجام خواهد شد و از همه فرصت ها استفاده خواهد شد. از حالا ما سناریوهای مختلفی را طراحی کرده‌ایم. 

انتظار ما از بایدن روشن است؛ باید هزینه‌های وارده به ایران پرداخت شود

ربیعی در پاسخ به این سوال که شما چه انتظاری از بایدن دارید؟ اظهار داشت: انتظار ما از بایدن کاملا روشن است و تداوم اشتباهات گذشته را متوقف و برای آن تلاش کند. بازگشت به برجام می‌تواند گامی در تسریع این موضوع باشد. شدیدترین تحریم‌های تاریخ، ایران را تسلیم نکرد و ملت ما راسخ ایستادند و باید هزینه های وارده به ملت ایران پرداخت شود.

سخنگوی دولت گفت: تنها زبان صلح در مقابل ملت ایران جواب خواهد داد. آقای بایدن قول داده به توافق های همه جانبه جهانی بازخواهد گشت و جهان هم شاهد رفتار آنها است. همین امروز گزارشی آمد که جلوی کانال کره و ژاپن که از آن برای خرید دارو استفاده می شد و با پول خودمان بود آمریکا مانع تراشی کرده است.

وی ادامه داد: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته گذشته یکی از مهم‌ترین اتفاقات در فضای بین‌الملل  بود. موضع ما درباره رهبران آمریکا روشن است. همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم ما به سیاست‌ها کار داریم نه سیاستمداران.

ربیعی گفت: آنچه واضح بود خود مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، شناعت، جنسیت زدگی، قانون‌شکنی و ایجاد دردسرهای جهانی "نه" گفتند. ترامپ با این صفات چهره آمریکا را در نزد افکار عمومی ملت خودش و ملت‌های جهان مخدوش کرد.

وی افزود: ما امیدواریم دولت بعدی آمریکا، نماینده‌ای شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود درباره نقض معاهدات بین‌الملل توسط دولت قبل را مدنظر قرار دهد. بنابرابن، تحولات را با دقت بررسی کرده و قضاوت را به آینده موکول می‌کنیم.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: دولت در ماههای اخیر برای ترخیص کالاهای اساسی از گمرک دو تصمیم گرفته است. تصمیم اول ترخیص کالا بدون کد رهگیری و با تعهد ۳ ماهه بانک برای تامین ارز بود و دوم بخشنامه جدید دولت که ۹۰ درصد کالاها ترخیص و الباقی بعد از تامین ارز توسط بانک مرکزی وارد بازار شوند.

تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود 

وی ادامه داد: با استفاده از بخشنامه جدید دولت تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می شود و ترخیص کالاهای اساسی بعد از این تاریخ هم ادامه خواهد یافت.

ربیعی گفت: این تصمیم با توجه به ضرورت ترخیص سریع کالا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و عدم کاهش تولید اتخاذ شده است. برای روشن شدن برخی از شبهات، تاکید می‌شود این اجازه فوری ترخیص‌ها، صرفا شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است که اولویت آنها تنها توسط وزارت صمت مشخص خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از همین‌جا اعلام می‌کنم خارج از این اولویت گذاری هیچ کالایی به این شکل ترخیص نخواهد شد. بنابراین کالاهای مصرفی، لوکس و غیر ضرور اصلا با این بخشنامه امکان ترخیص ندارند.

سخنگوی دولت افزود: بنابر گزارشی که از رییس محترم گمرک دریافت کردم، بلافاصله بعد از این بخشنامه ۲۵ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده است و تا یک میلیون تن کالا به زودی ترخیص خواهد شد.

از اینکه می‌گویند دولت بعد انتخابات آمریکا ارز پاشی کرد به‌خود می‌لرزم

وی عنوان داشت: گفته بودند دولت ارزها را پیش از انتخابات آمریکا نگه داشته و بعد از رای آوری بایدن ارز پاشی کند. بعد از سال ها کار سیاسی و کنش اجتماعی از این اظهارات به خودم می‌لرزم. اگر همین اتفاق افتاده باشد یک خیانت به مردم است. این یک ادعای نادرست و غیر اخلاقی است. روح و روان مردم بازیچه نیست.

ادامه دارد ...