«گوترش» خواستار حمایت جامعه جهانی از مذاکرات سیاسی در لیبی شد

«گوترش» خواستار حمایت جامعه جهانی از مذاکرات سیاسی در لیبی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد جدیدترین مواضع خود در خصوص تحولات لیبی را اعلام کرد. وی در همین ارتباط، خواستار حمایت جامعه جهانی از مذاکرات و گفتگوهای سیاسی برای برون رفت از بحران لیبی شد.

بر اساس این گزارش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این زمینه اظهار داشت: لازم است که جامعه جهانی حمایت قوی و گسترده‌ای از گفتگوهای سیاسی در لیبی به عمل آورد تا بدین ترتیب گزینه مذاکره سیاسی به جای استفاده از سلاح، به عنوان راهکار برون رفت از بحران مورد توجه قرار گیرد.

گوترش در ادامه یادآور شد: من معتقدم که یک راه‌حل میانه تنها راهکاری است که می‌تواند زمینه برای تحقق وحدت ملی در لیبی را فراهم آورد. وی اعلام کرد که امروز جامعه جهانی با تصمیم خود می‌تواند سرنوشت مثبتی را برای ملت لیبی رقم بزند.

این مواضع دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی است که پیشتر «قیس سعید» رئیس جمهور تونس برخی تلاش‌ها برای برای تجزیه لیبی را به شدت محکوم کرد. وی گفته بود: از دیدگاه ما تجزیه لیبی کاملاً مردود است و خطری برای تمام منطقه به شمار می‌رود.

سعید تأکید کرده بود: متأسفانه هنوز هم طرف‌هایی وجود دارند که روی طرح تجزیه لیبی کار می‌کنند و تلاش دارند تا از این رهگذر به اهداف و مقاصد خود دست پیدا کنند. تنها راهکار برون رفت از بحران کنونی لیبی راه حل سیاسی است و ما معتقدیم که این بحران، راه حل نظامی ندارد. با این حال، برخی ترجیح می‌دهند بر راه حل نظامی اصرار ورزند.