نظامیان روس در قره باغ مستقر شدند/ واکنش متفاوت علی‌اف و پاشینیان

نظامیان روس در قره باغ مستقر شدند/ واکنش متفاوت علی‌اف و پاشینیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بر اساس توافق صلحی که شب گذشته با حضور روسیه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان به امضا رسید، از صبح امروز نظامیان روسی شروع به استقرار در منطقه قره باغ کرده‌اند.

بر اساس توافق انجام شده میان رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان، از نیمه شب ۱۰ نوامبر به وقت روسیه آتش بس کامل در منطقه قره باغ حاکم شده است.

در خصوص این توافق، «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان، امضای سند صلح بین کشورش و ارمنستان را دستاورد مهم برای جمهوری آذربایجان اعلام کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز بامداد امروز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می‌شود. «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نیز بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد: «توافقنامه‌ای را با رئیس‌جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم. تصمیمی گرفتم که برای همه‌مان سخت است. آتش‌بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است».

پاشینیان اعلام کرد: «این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود».

وی گفت: «در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم».