خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

نامه بسیج ۸ دانشگاه تهران به ظریف: منافع ملی را به‌پای اهداف انتخاباتی یک جریان ذبح نکنید

نامه بسیج ۸ دانشگاه تهران به ظریف: منافع ملی را به‌پای اهداف انتخاباتی یک جریان ذبح نکنید

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی ۸ دنشگاه تهران در نامه‌ای به محمّدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با اشاره به اظهارات متناقض مسئولان دولت درباره سیاست قطعی نظام درباره برجام و رفع تحریم‌ها، وی را مسئول این تناقض‌ها دانستند.

متن نامه بدین شرح است:

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؛ جناب آقای دکتر ظریف

سلام علیکم

سابقه هیئت مذاکره‌کننده شما در مذاکرات پیشین جمهوری اسلامی، گواه شتابزدگی، کار نشناسی و تعصب بر مذاکره به هر قیمت است و از هیئت مذاکره کننده‌ای با ویژگی‌های مذکور بعید نیست که سکان دیپلماسی جمهوری اسلامی را از سیاست قطعی نظام منحرف کند. با این مقدمه به برخی تناقض‌ها در مواضع مسئولین دولت با یکدیگر و با سیاست قطعی نظام اشاره خواهیم کرد. امید است که جنابعالی پاسخی برای اقناع افکار عمومی در برابر این شلختگی سیاسی داشته باشید.

«سیاست کشور در باب تعامل با طرف‌های برجامی و در باب خود برجام، صریحاً اعلام شده؛ از این سیاست هیچ تخطّی نباید کرد؛ آن سیاست هم عبارت از این است که آمریکایی‌ها باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند، بعد ما راستی‌‌آزمایی خواهیم کرد؛ اگر چنانچه به معنای واقعی کلمه لغو شده بود، آن وقت ما به تعهّدات برجامی‌مان برمی‌گردیم، یعنی بدون هیچ مشکلی به تعهّدات برخواهیم گشت؛ این سیاستِ قطعی است».

در حالی که مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان در اول فروردین ۱۴۰۰ سیاست قطعی جمهوری اسلامی را اینگونه تبیین فرمودند، برخی مسئولین دولتی دقیقاً خلاف این سیاست موضع گرفته اند:

۱- سید عباس عراقچی در وین:«ما توافق کردیم که دو گروه کاری تشکیل بشود؛ یکی در حوزه تحریم‌ها و دیگری در حوزه هسته‌ای. وظیفه این دو گروه کاری این است که مجموعه اقداماتی را که دو طرف باید در یک مرحله انجام بدهند را مشخص و نهایی بکند.»

طبق سیاست قطعی نظام، بازگشت تعهدات هسته ای، در گرو رفع تمام تحریم ها و پس از راستی‌آزمایی است. این شتابزدگی در مذاکره درباره بازگشت تعهدات هسته ای همزمان با مذاکره درباره رفع تحریم‌ها و پیش از راستی‌آزمایی را چگونه توجیه می کنید؟

۲- سید عباس عراقچی:«برای بازگشت ایالات متحده به برجام نیازی به هیچ مذاکره‌ای نیست و مسیر آمریکا در این خصوص کاملاً روشن است؛ آمریکا همانطور که از توافق خارج شد، به همان صورت می‌تواند به توافق برگشته و قانون شکنی را خاتمه دهد.»

طنز تلخ ماجرا این است که این جملات در هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با موضوع مذاکره پیرامون نحوه بازگشت آمریکا به برجام ایراد شده است و ادامه مذاکرات هم اکنون در اتریش بصورت حضوری در حال پیگیری است و تا جمعه نیز ادامه خواهد داشت!

۳- اخیراً و درحالی که حتی برخی منابع دولتی گفته بودند ایران هیچ نتیجه‌ای جز برداشته شدن همه تحریم‌ها را نمی‌پذیرد، رئیس جمهور و مسئول بالادست شما در سخنانی اظهار داشتند «همه تلاش ما در این دولت این است کاری کنیم که تا پایان این دولت، به وضعیت مهار قابل قبول کرونا و ان‌شاء الله اگر بگذارند، حداقل پایان بخشی از تحریم برسیم». علاوه بر تناقض سخنرانی رئیس جمهور با سیاست قطعی جمهوری اسلامی، تناقض سخنان ایشان با مواضع دستگاه دیپلماسی تحت مدیریت شما، طنز تلخ دیگری است؛ چراکه سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده ایران طرح گام به گام را نمی‌پذیرد، حال اگر لغو بخشی از تحریم‌ها تا پیش از انتخابات در کلام رئیس جمهور به معنی طرح گام به گام نیست، پس چیست؟

۴-  در حالی که رهبری روز اول فروردین فرمودند نباید عجله کرد، در جملاتی دیگر از رئیس جمهور آمده «روز اول اسفند اگر می‌رفتیم ممکن بود بگویند چرا عجله؟ روز دهم اسفند می‌رفتیم ممکن بود بگویند عجله؟ دیگر در فروردین عجله تمام شد. هیچ کس نمی‌تواند بگوید بعد از یک ماه عجله، دیگر می‌شود فرصت‌سوزی. از اول فروردین به بعد دیگر فرصت‌سوزی است.». ثمرۀ چنین مواضع عجولانه‌ای، این بود که آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «انتظار نداریم مذاکرات برجام فوراً به نتیجه برسد»!

۵-  رئیس سازمان انرژی اتمی دولت شما نیز افاضه فرمودند که «از بحث غیر قابل توجیهی که اول آنها شروع کنند یا ما، عبور کرده ایم! ظاهرا بن بست در حال شکسته شدن است!». گویی بن بست را آن کسی آفریده که گفته «یک عدّه‌ای از این سیاسیّون دنیا و مانند اینها می‌گویند «آقا، این اوّل من، اوّل تو دیگر چه فرقی میکند؟ حالا شما می‌گویید اوّل آمریکا، آمریکا می‌گوید اوّل شما؛ بحثِ اوّل من، اوّل تو نیست؛ بحث این است که ما زمان اوباما به آمریکایی‌ها اطمینان کردیم و کارهایی را که باید بر اساس برجام انجام می‌دادیم انجام دادیم، [امّا] آنها تعهّد خودشان را انجام ندادند؛ یعنی روی کاغذ گفتند که تحریم‌ها برداشته است، منتها عواملشان به هر شرکتی که خواست با ما قرارداد منعقد بکند گفتند «آقا این خطر دارد، این ریسک دارد و معلوم نیست چه خواهد شد»؛ یعنی طرف سرمایه‌گذار را ترساندند». اگر مواضع جناب صالحی را قبول دارید، صریحا اعلام کنید. اما اگر قبول ندارید، چرا اجازه می‌دهید فردی در حیطه مسئولیت شما دقیقاً خلاف بیانات رهبری، چنین مواضعی اتخاذ کند؟

۶- در مواضعی دیگر، در حالیکه سخنگوی دولت و معاون جنابعالی اظهار داشتند هیچ مذاکره مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا انجام نمی‌شود، در بیانیه پایانی نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام، از اتاق‌های کارشناسی با حضور آمریکا و به هماهنگی «بورل» نام برده شده است. همچنین سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده گفتگوهای غیرمستقیم وین با ایران سازنده خواهد بود. حتی اگر حضور «رابرت مالی» را نیز در وین نادیده بگیریم، جنابعالی فرمودید طرف‌های مقابل مختارند با آمریکا مشورت کنند. اگر چنین مواضعی حاکی از رسمیت دادن به حضور (ولو غیرمستقیم) آمریکا در گفتگوها نیست، پس چیست؟

همچنین اگر آمریکا هیچ حضوری در مذاکرات وین ندارد، چگونه است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده رفع تحریم های ناسازگار با برجام از محورهای مهم گفتگو در وین است؟ ضمنا لازم است یادآوری کنیم که حتی رفع تحریم‌های ناسازگار با برجام نیز خلاف سیاست جمهوری اسلامی است. مشخص است که «همهٔ تحریم ها اعم از تحریم های اولیه و ثانویه» با «فقط تحریم‌های ناسازگار با برجام» تفاوت دارد.

۷- رئیس جمهور نیز در افاضاتی اعلام کرده اند آمریکا توبه کرده و می‌گوید «هل لی من توبه؟». چگونه بلافاصله بعد از گله رابرت مالی از ایران به دلیل اصرار بر رفع همهٔ تحریم‌ها رئیس جمهور پیام توبه دریافت کرده اند؟ بنظر می‌رسد رئیس جمهور فراموش کرده اند که رئیس جمهور فعلی آمریکا همان کسی است که به حمله نظامی به عراق و افغانستان رأی مثبت داده و نفر دوم دولتی بوده که حزبش بلافاصله پس از برجام، تحریم‌های آیسا را علیه ایران وضع کرده است.

چنین تناقض‌هایی در حوزه مأموریتی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اگر خیانت و با هدف بهم ریختن دستگاه محاسباتی مردم نباشد، به یقین نشان از نابسامانی در این وزارتخانه است؛ مسئول مستقیم این شلختگی نیز جنابعالی هستید.

جناب ظریف! بعنوان وزیر جمهوری اسلامی ایران از شما انتظار می‌رود منافع ملی را به پای دستاورد تراشی برای جریان سیاسی خویش و بهره برداری انتخاباتی، ذبح نکنید.

در پایان حوزه های بسیج دانشجویی دانشگاه های ذیل اعلام آمادگی می کنند برای پاسخگویی به ابهامات فوق میزبان شما باشند.

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)

بسیج دانشجویی دانشگاه شریف

بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی (ره)

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر

بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت

بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر

انتهای پیام/