خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

مذاکرات درباره پرونده سد «النهضه» تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است

مذاکرات درباره پرونده سد «النهضه» تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان سخنانی را در خصوص مذاکرات سیاسی پیرامون پرونده بحران سد النهضه مطرح کرد.

وی در این زمینه اظهار داشت: علیرغم اینکه مذاکرات فراوانی پیرامون پرونده بحران سد النهضه انجام شده است، اما این مذاکرات تاکنون بی نتیجه بوده اند. مذاکرات درباره سد النهضه بیش از آنچه که پیش بینی می شد، زمان بُرده است.

این مقام سودان همچنین تأکید کرد: تلاش ما این است که هرچه سریعتر به مشکلات و معضلات با اتیوپی در زمینه سد النهضه پایان دهیم. برخی طرف ها در قاره آفریقا نیز به میانجی گری برای حل این بحران پرداخته اند.

پیشتر رسانه های عرب زبان از شکست مذاکرات درباره سد النهضه در پایتخت کشور کنگو خبر دادند. این درحالی است که وزیر خارجه مصر گفته بود: مذاکرات در کشور کنگو آخرین فرصت برای دستیابی به یک توافق در زمینه سد النهضه است.

چندی پیش نیز «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در این خصوص تأکید کرده بود: بحران سد النهضه باید یک توافق قانونی میان طرف‌های مختلف حاصل کند؛ توافقی که بتواند خواسته‌ها و حقوق مصر را تأمین کند.

رئیس جمهور مصر در ادامه تصریح کرد: توافقی که می‌بایست میان سه کشور مصر، اتیوپی و سودان در خصوص سد النهضه حاصل شود، باید الزام آور باشد به گونه‌ای که تمامی طرف‌ها به آن عمل کنند.

سودان و اتیوپی فرایند آبگیری از سد النهضه را آغاز و اعلام کرده‌اند این فرایند ۳ سال به طول خواهد انجامید. این درحالی است که مصر درخواست کرده است فرایند مذکور در طول مدت زمان ۱۰ سال انجام شود.