خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

قوه قضاییه به سوءتدبیر مسئولان درباره بحران کرونا ورود کند/ سوال از وزیر بهداشت درباره چرایی توقف طرح شهید سلیمانی

قوه قضاییه به سوءتدبیر مسئولان درباره بحران کرونا ورود کند/ سوال از وزیر بهداشت درباره چرایی توقف طرح شهید سلیمانی

زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره بی‌تدبیری ستاد مقابله با کرونا در عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی که باعث افزایش تعداد فوتی‌ها و شکل‌گیری موج چهارم شیوع ویروس کرونا در کشور شده، گفت: شرایطی که در ارتباط با همه‌گیری ویروس کرونا در کشور وجود دارد، نگران کننده است.

وی افزود: در روزهای گذشته هزاران نفر به مبتلایان ویروس کرونا افزوده شده و آمار فوتی‌ها نیز رو به تزاید است؛ البته آثار عدم منع ترددها در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد و پیش بینی این است که تعداد فوتی‌ها در هفته‌‌های آینده به شدت بالا برود، با توجه به اینکه ابتلای روزانه از مرز ۲۰ هزار نفر هم گذشته است.

این پزشک متخصص در ادامه عنوان کرد: بعد از اینکه ما توفیق جدی به واسطه اجرای طرح شهید سلیمانی پیدا کردیم و توانستیم بحران کرونا را به طور نسبی به واسطه نیروهای مردمی و بسیح کنترل کنیم، متاسفانه سوءتدبیر و سوءتصمیم‌های غلط از سوی برخی مسئولان باعث شد که مردم چار نوعی سردرگمی در ارتباط با سفرهای نوروزی شوند و اظهارنظرها و عدم منع تردد در ایام عید و سفرهای نوروزی باعث فاجعه فعلی شد که جان هزاران انسان را در خطر قرارداده است.

الهیان در همین راستا بیان کرد: اشتباه فاحش ستاد ملی مقابله با کرونا و وزیر بهداشت این است که طرح شهید سلیمانی را که موفقیت چشمگیری در کاهش ابتلا و فوت ناشی از کرونا داشت، را در اواخر بهمن و اسفندماه متوقف کردند که این هم یکی از علل و عوامل افزایش فوتی‌ها و مبتلایان در روزهای فعلی و هفته‌های آینده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سوال جدی اینجاست که چرا با توجه به موفقیت طرح شهید سلیمانی -که آمار ابتلا و فوت را به بیش از یک چهارم را کاهش داد- باید متوقف شود؟ تا قبل از انجام طرح مذکور در آبان ماه، روزانه ۴۸۰ فوتی داشتیم که پیش بینی می‌شد به هزار فوتی در روز هم برسد که با اجرای طرح شهید سلیمانی آمار فوتی‌ها به ۵۷ نفر کاهش یافت؛ حال چه دلیلی دارد طرح شهید سلیمانی با این موفقیت چشمگیر متوقف شود و حمایتی از آن صورت نگیرد؟

الهیان در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: این در شرایطی بود که در کشورهای اروپایی در همین بازه زمانی آمار فوتی‌ها 4 برابر شد لذا اجرای طرح مزبور موفقیتی برای جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی به وجود می‌آورد اما متاسفانه این طرح متوقف شد و شاهد وضعیت موجود هستیم که متخصصان نیز هشدارهای جدی برای روزهای و هفته‌های آینده را می‌دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: در این ارتباط طرح سوالی از وزیر بهداشت درباره چرایی توقف طرح شهید سلیمانی داشتیم و کمیسیون بهداشت نیز تحقیق و تفحص از ستاد ملی کرونا را رقم زده است.

وی تصریح کرد: به نظر می‌آید در شرایط حاضر، قوه قضاییه باید ورود پیدا کند و مسئولانی که در مسئولیت خود برای حفظ جان و سلامت مردم عمل و -علی رغم هشدار متخصصان- محدودیت‌ها را اعمال نکردند باید امروز پاسخگو باشند و به پرونده آنها رسیدگی شود لذا مجلس با تحقیق و تفحص بنا دارد که مسئولان متخلف را شناسایی کرده و به این واسطه از تکرار وضع موجود و این سوءتدبیری‌ها جلوگیری شود. 

الهیان در خاتمه سخنانش عنوان کرد که وزیر بهداشت نیز باید در مجلس حاضر شده و پاسخگو باشد.

به گزارش فارس،‌ مخاطبان فارس من با ثبت مطالبه‌ای با بیش از ۲۰ هزار امضا، تحت عنوان «لزوم تحقیق و تفحص از ستاد ملی کرونا» خواستار رسیدگی مجلس شورای اسلامی به این موضوع شدند.

انتهای پیام/