خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟

قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟

اخبار هولناک سقوط هواپیما را تقریبا هر سال می‌شنویم. هواپیما‌هایی که ناپدید شدند، به کوه برخورد کردند یا هنگام صعود و سقوط دچار حادثه شدند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما؛ همه ما تا به حال درباره سقوط هواپیما چیز‌هایی شنیده و دیده ایم. اخبار هولناک سقوط هواپیما را تقریبا هر سال می‌شنویم. هواپیما‌هایی که ناپدید شدند، به کوه برخورد کردند یا هنگام صعود و سقوط دچار حادثه شدند. حتی کلمه “نقص فنی” نیز برای بسیار از افراد نگران کننده است. به هر حال نه می‌توان از هواپیما استفاده نکرد و نه می‌توان حوادث این وسیله نقلیه را از یاد برد. احتمال سانحه هوایی در هر پروازی وجود دارد و دقیقا به همین دلیل است که دستور العمل‌های ایمنی در هر پروازی به دقت از سوی خدمه پرواز، خلبانان و تکنسین‌های فرودگاه رعایت می‌شود. اگر قصد خرید بلیط ارزان هواپیما را دارید، بهتر است شما هم بعضی نکات را رعایت کنید، تا در صورت وقوع مشکل جدی برای هواپیما یا بروز حادثه، بتوانید جان خود و همراهان خود را نجات دهید.


قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟


با هواپیما‌های بزرگتر سفر کنید
هواپیما‌های بزرگتر، معمولا سیستم ایمنی قدرتمندتری دارند و به سختی دچار حادثه می‌شوند. بعضی از هواپیما‌های بزرگتر دارای ۴ موتور هستند که معمولا از یک یا دو موتور به عنوان موتور رزرو استفاده می‌شود. اما دلیل دیگر برای انتخاب هواپیما‌های بزرگتر این است که آن‌ها هنگام برخورد به زمین ضرب بیشتری را نسبت به هواپیما‌های کوچک‌تر جذب می‌کنند و به همین دلیل احتمال زنده ماندن مسافرانشان نیز بیشتر است.


امن‌ترین قسمت هواپیما کجاست
تا چند سال پیش امن‌ترین قسمت هواپیما دم آن شناخته می‌شد و باور عمومی بر این بود، کسانی که بر صندلی‌های انتهای هواپیما می‌نشینند، احتمال سالم ماندنشان بیشتر است. اما امروزه با تحقیقات جدیدی که انجام شده است ثابت شده که امن‌ترین قسمت هواپیما دم آن نیست، بلکه صندلی‌هایی است که نهایتا ۵ ردیف با در‌های خروج اضطاری هواپیما فاصله دارند. در این میان مطمئناً، بهترین صندلی، همانی است که روبروی در خروج اضطراری قرار گرفته است. اگر صندلی شما بیش از ۵ ردیف با در‌های خروجی اضطراری هواپیما فاصله داشته باشد، احتمال خروج از هواپیما و زنده ماندن شما در سوانح کمتر است.


تناسب اندام داشته باشید!
بله، تناسب اندام نیز شانس زنده ماندن شما در سوانح هوایی را زیاد می‌کند. مطالعات انجام شده، ثابت کرده است افرداری که تناسب اندام مناسبی دارند و ورزشکار محسوب می‌شوند، شانس بیشتری برای زنده ماندن پس از برخورد با ضربات ناشی از سقوط یا سوانح جدی هنگام فرود هواپیما را دارند. بدیهی است افراد سالخورده یا دارای اضافه وزن در این زمینه مشکل بیشتری خواهند داشت.


قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟


۹۰ثانیه طلایی
در اکثر سقوط ها، این برخورد هواپیما با زمین نیست که باعث از دست رفتن جان مسافران می‌شود، بلکه آتش سوزی هواپیما پس از آن است که باعث از دست رفتن جان مسافران می‌شود. پس از سقوط از هواپیما در بهترین حالت فقط یک دقیقه و سی ثانیه فرصت دارید تا جان خود را از آتش سوزی نجات دهید و از با سرعت از هواپیما خارج شوید.


مثبت ۳ منفی ۸
این قانون به معنای ۳ دقیقه قبل از صعود و ۸ دقیقه قبل از فرود هواپیماست. زمان طلایی برای تیک آف و فرود هواپیما همین دقایق است. در این دقایق نباید خوابید و اگر کسی خواب است باید او را بیدار کنید. کمربندهایتان را ببندید، کفش‌های خود را بپوشید و از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.


کارت ایمنی پرواز را مطالعه کنید و به توضیحات مهمانداران توجه کنید
این کارت‌ها که معمولا در پشتی صندلی جلویی شما قرار دارند، بادبزن نیستند! بلافاصله پس از سوار شدن به هواپیما و مستقر شدن در صندلی خود، این کارت‌ها را برداشته و مطالعه نمایید و نکات آن را به خاطر بسپارید. ضمنا به دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌هایی که مهمانداران در شروع پرواز دارند توجه ویژه داشته باشید. این نکات شامل معرفی در‌های خروج اضطراری هواپیما، طریقه استفاده از ماسک و… می‌باشد.


قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟


ماسک اکسیژن برای زنده ماندن بسیار مهم است
کابین هواپیما دارای فشار هوا و اکسیژن است. اگر فشار هوای کابین کاهش پیدا کند، تنفس برای افراد سخت می‌شود. معمولا در این شرایط خلبان اجازه آزاد شدن ماسک‌های اکسیژن را می‌دهد. توجه کنید که بدون اکسیژن برای چند ثانیه بیشتر زنده نمی‌مانید، پس به محض آزاد شدن ماسک ها، آن‌ها را بر روی صورت خود بگذارید.


در هنگام سقوط، وضعیت سقوط بگیرید
اینکار باعث می‌شود در هنگام سقوط و ضربات ناشی از آن، سر شما به سمت جلو پرتاب نشود. سرتان را بر روی زانو‌ها بگذارید و با دست‌های خود آن را محک نگه دارید. این عمل باعث می‌شود تا شانس زنده ماندنتان افزایش پیدا کند.