عنابستانی: در سایه شفافیت در سایر بخش‌ها تبعات شفافیت آراء نمایندگان کاهش می‌یابد

عنابستانی: در سایه شفافیت در سایر بخش‌ها تبعات شفافیت آراء نمایندگان کاهش می‌یابد

علی اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: شفافیت آراء نمایندگان گام مهمی در بحث شفافیت است، هر چند ممکن است برای نمایندگان در مرحله اول تبعاتی داشته باشد و شاهد مقاومت‌هایی در مقابل آن باشیم.

وی افزود: طرح شفافیت به تنهایی تبعات و فشارهایی را برای نمایندگان به همراه خواهد داشت و این به خاطر آن است که شفافیت تنها در حوزه آراء نباید باشد، بلکه ما باید شفافیت را در همه بخش‌ها داشته باشیم و شفافیت آراء جزئی از یک کل باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: طبیعی است که تصمیمات پنهان در قوه مجریه در شرایط فعلی می‌تواند نمایندگان را از طریق وزارتخانه‌ها به خاطر رأی شفافی که داده‌اند تحت فشار قرار دهد و آنها را در حوزه‌های انتخابیه با مشکل مواجه کند.

عنابستانی خاطرنشان کرد: نباید کار به گونه‌ای باشد که به خاطر نبود شفافیت در قوه مجریه حوزه‌های انتخابیه مختلف و درواقع مردم شهرهای مختلف به خاطر مسأله بین قوه مجریه و نماینده از امتیاز و امکانی محروم شوند بلکه این مسأله در سایه شفافیت سایر بخش‌ها و سایر قوا قابل حل است.

وی افزود: با توجه به همین مسأله طرح شفافیت در سایر بخش‌ها در حال تدوین است تا پس از کامل شدن در کمیسیون مربوطه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد تا در کنار شفافیت آراء نمایندگان، ما شفافیت در سایر بخش‌ها را نیز داشته باشیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: شاید بهتر بود ابتدا ما شفافیت در بحث هدایا، مسائل مالی و... را کلید می‌ زدیم اما به هر حال شفافیت در بحث آراء گام مهمی در این حوزه است که برداشته شده است و با شفایت در سایر بخش‌ها این پازل تکمیل خواهد شد.

عنابستانی خاطرنشان کرد: نقطه ضعف مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در رابطه با طرح شفافیت در حوزه کمیسیون‌هاست که با درخواست یک چهارم اعضا و تصویب نصف بعلاوه یک می‌توند جلسات کمیسیون‌ها غیرعلنی شود و این درواقع دور زدن شفافیت است که دست اعضای کمیسیون‌ها را برای غیرعلنی برگزار کردن جلسات کمیسیون‌ها به نوعی باز گذاشته است.  

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌