علی اف: با آنکارا و مسکو درباره آتش بس در قره باغ رایزنی می کنیم

علی اف: با آنکارا و مسکو درباره آتش بس در قره باغ رایزنی می کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور آذربایجان در سخنانی گفت که این کشور با ترکیه و روسیه برای ایجاد مرکز کنترل آتش‌بس در منطقه قره‌باغ رایزنی خواهد کرد.

این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه با «رجب طیب اردوغان» همتای تُرکیه ای خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، موضوع اصلی گفتگوی مذکور توافق آتش‌بس جدید پیرامون مناقشه قره باغ بوده است.

رجب طیب اردوغان در این گفتگوی تلفنی، آتش بس جدید را گامی درست در جهت حل دائم مناقشه در این منطقه دانست و افزود: آنکارا و مسکو به طور مشترک فعالیت‌های مربوط به نظارت بر آتش بس در قره باغ را انجام خواهند داد.

گفتنی است که «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که این کشور با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ توافقنامه‌ای را امضا کرده است.

پاشینیان در این بیانیه با اعلام این خبر و تأکید بر آنکه آتش بس برای مردم ارمنستان و شخص او بسیار دردناک است، تصریح کرد: «این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود».

وی گفت: «در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم».

گفتنی است که دور جدید درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ از ششم مهرماه سال جاری و با گلوله باران مواضع یکدیگر آغاز شد. به دنبال این رویارویی نظامی، ارمنستان با اعلام وضعیت جنگی فراخوان عمومی داد و مردم را به خدمت زیر پرچم فراخواند؛ جمهوری آذربایجان نیز متقابلاً وضعیت جنگی اعلام کرد. اما به رغم آنکه دو طرف طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیریها و برقراری آتش بس با یکدیگر به توافق رسیده‌اند (دو بار با میانجی‌گری روسیه و یک بار با میانجی‌گری آمریکا)، درگیریها همچنان ادامه یافته و هر کدام از طرف‌های درگیر دیگری را به نقض آتش بس متهم می‌کند.