عقب نشینی کرونا با فوت ۴ بیمار در اردبیل/۷۱ بیمار بستری شدند

عقب نشینی کرونا با فوت ۴ بیمار در اردبیل/۷۱ بیمار بستری شدند

شهرام حبیب زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در هفته جاری شاهد سیر نزولی شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل بودیم اظهار کرد: روند کنونی بیماری کرونا حاصل اعمال محدودیت‌ها و رعایت برخی پروتکل‌ها در هفته‌های گذشته است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

وی بر اجرای شعار زندگی با کرونا و استفاده از ماسک تاکید کرد و گفت: تا زمان واکسیناسیون سراسری و ایمن سازی گروه‌های پرخطر باید رعایت دستور العمل های بهداشتی ادامه یابد و این امر باید به صورت یک فرهنگ و سبک زندگی در جامعه نهادینه شود.

حبیب زاده با اشاره به اینکه دورهمی های خانوادگی و دوستان همچنان محل انتقال کرونا است، تصریح کرد: آمار افراد بستری شده در بیمارستان‌های استان نشان می‌دهد درصد بالایی از این بیماران از یک خانواده هستند و بیماری کرونا را در اثر مهمانی‌ها و دورهمی های خانوادگی به یکدیگر انتقال داده اند و یا در اثر سهل انگاری و حضور در تجمعات خیابانی که این روزها در پیاده روها شاهد هستیم مبتلا شدند.

وی از کسبه و بازاریان استان اردبیل خواست از ورود افراد بدون ماسک به مغازه خودداری کرده و محیط کاری خود را به صورت مداوم ضدعفونی کنند تا موجب افزایش شیوع بیماری در هفته‌های آتی نباشیم.

حبیب زاده آموزش نحوه رسیدگی و مراقبت از بیماران کرونایی در منزل را بسیار مهم دانست و افزود: شخص بیمار باید در مکان کامل جداگانه با سایر افراد خانواده سکونت کند و تمام لوازمی که مورد استفاده بیمار قرار دارد باید ضدعفونی شده و استفاده از ماسک نیز در این مدت ضروری است‌.

مقابله با کرونا نیازمند تغییر رفتار اجتماعی در جامعه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با بیان اینکه هم اکنون ۴۷۱ بیمار کرونایی در بخش‌های مختلف بیمارستان‌های استان اردبیل بستری هستند، اظهار کرد: این تعداد بیمار به نسبت هفته گذشته حدود ۱۵۰ نفر کاهش یافته و بسیاری از بیماران در وضعیت مرخصی و بهبود قرار دارند.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار بیماران کرونایی افزود :۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته فوت شده و ۷۱ بیمار جدید نیز با تشخیص کادر درمان در بیمارستان‌ها بستری شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به آمار بهبود یافتگان نسبی در شبانه روز گذشته اشاره کرد و گفت: ۷۳ بیمار کرونایی نیز با حال عمومی مساعد و نسبی از بیمارستان‌ها مرخص شدند و نکته قابل توجه عدم حضور این افراد در اجتماعات و تداوم روند درمان در منازل این بیماران است که انتظار داریم این افراد رعایت نکات بهداشتی را به جد پیگیری کنند.

حبیب زاده آمار بیماران بدحال بستری در استان اردبیل را ۷۷ نفر عنوان و بیان کرد: هر روز به تعداد نفرات بیماران بدحال و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه افزوده می‌شود چرا که قدرت انتقال و شدت نفوذ ویروس در بدن انسان افزایش داشته است.

به گفته این مسئول هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر، گرمی و خلخال در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بیله سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.