ضعف‌های مدیریتی ربطی به تحریم‌ها ندارد

ضعف‌های مدیریتی ربطی به تحریم‌ها ندارد

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس،  علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور در جلسه امروز صبح معارفه حاکم شرع دیوان محاسبات کشور، ضمن تقدیر از اقدامات قوه قضائیه نسبت به بازگرداندن امید به مردم، گفت: مردم با توجه به فعالیت های دستگاه قضا امیدوارند جلوی مفاسد گرفته شود و اکنون اقدامات خوب این قوه کاملا مشهود است.

وی تصریح کرد: دیوان محاسبات برای مبارزه با مفاسد در دستگاه های اجرایی شدیدا نیاز به همکاری و همیاری قوه قضائیه دارد و با توجه به انتصاب رحیمی به عنوان حاکم شرع دیوان و سابقه خوب وی، حتما همکاری ها نزدیک تر شده و نتیجه مطلوب به دست خواهد آمد.

کامیار ادامه داد: مجلس در این دور از فعالیت خود، حرکت خوبی را در انتخاب رئیس دیوان محاسبات انجام داد و بذرپاش را که تجربه فعالیت در قوه مجریه و مقننه را در پرونده خود داشت، برای این سمت انتخاب کرد و بر این اساس دیوان محاسبات در دوره فعلی با توجه به هماهنگی میان دادستان و ریاست دیوان، اقدامات قوی تری را انجام خواهد داد.

دادستان دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه دیوان محاسبات برخی پرونده ها را برای بررسی و ارائه حکم به قوه قضائیه ارسال می کند، گفت: یکی از مشکلات در این میان طولانی شدن رسیدگی به پرونده های دیوان محاسبات در دستگاه قضا است که امیدواریم یک دادگاه ویژه برای بررسی پرونده های دیوان تشکیل شود تا با رسیدگی فوری به تخلفات، تاثیر مناسبی بر جامعه بگذاریم.

وی ادامه داد: من دو دوره مستشار دیوان محاسبات بوده ام و زمانی که پرونده ای به قوه قضائیه ارسال می شد، متخلفان خوشحال می شدند زیرا یا زمان رسیدگی به آن پرونده طولانی می شد و یا اینکه افراد برای رسیدگی به آن پرونده تخصص کافی را نداشتند که بر این اساس شخص متخلف همچنان برسر کار خود می ماند و یا تبرئه می شد و اکنون با حل این مشکل،می توانیم به اهداف خود بیشتر نزدیک شویم.

کامیار با اشاره به اینکه مبارزه با مفاسد مالی و مناسبتی در دستگاه اجرایی برعهده دیوان محاسبات است، گفت: امکان دارد با توجه به مشکلات قانونی، برخی مجازات ها متناسب با تخلفات نباشد و بر این اساس تاثیر زیادی هم در جلوگیری از بروز تخلف نداشته باشد مگر اینکه استفاده بیشتری از قوه قضائیه کنیم زیرا مردم از تخلفات موجود در دستگاه های اجرایی رنج می برند.

دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: در بحث مبارزه با مفاسد بگیر و ببند ها به تنهایی کافی نیست و باید هوشمندانه برای رفع آن ها اقدام کرد، متاسفانه برخی متخلفان در جای دیگری به کار گمارده می شوند و به آن ها مسئولیت دیگری می دهند و براین اساس مردم ادعای ما را در مبارزه با مفاسد جدی نمی گیرند و این یکی از اشکالاتی است که باید هوشمندانه و با یک برنامه به کمک حاکم شرع دیوان محاسبات حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه برخی از افراد تخلفات انجام داده را به گردن وجود تحریم ها می اندازند، اظهار کرد: برخی مدعی هستند که رشد تخلفات ناشی از تحریم ها است اما جمهوری اسلامی ایران با داشتن سبقه انقلابی هیچ گاه با آمریکا کنار نخواهد آمد بنابراین ما باید تحریم ها را به عنوان یک موجودیت طولانی درکنار خود احساس کنیم و بین ضعف مدیریتی و مسائل تحت تاثیر تحریم ها تفکیک قائل شویم.

کامیار افزود: نباید ضعف های مدیریتی، نواقص و عدم عملکردها به پای تحریم نوشته شود بلکه ما باید با تکیه بر امکانات داخلی کشور خودمان به جنگ این مشکلات برویم.

دادستان دیوان محاسبات کشور، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی نباید بخش نظارتی را به عنوان یک مزاحم ببینند زیرا با وجود دستگاه های نظارتی قوی، اجرا در کشور بهتر خواهد شد بنابراین سه قوه کمک کنند تا دیوان محاسبات اقدامات خود را به نحو احسن انجام دهد.

وی ادامه داد: قوه مجریه نیاز به نظارت دارد و بهانه نیاورند که نظارت ها مانع ریسک پذیری در دستگاه های اجرایی می شود. دیدگاه فعلی دیوان محاسبات تشکیل پرونده برای افراد نیست بلکه می خواهیم جایگاه اشخاص، قوی و مناسب باشد و تلاش می کنیم تا سیستم امنیت در کشور جایگاه بهتری پیدا کرده و مردم خدمات بهتری را دریافت کنند.

کامیار با اشاره به نامه مقام معظم رهبری در سال 1380 به سران سه قوه برای مبارزه با فساد، بیان کرد: این نامه درایت رهبری انقلاب را نشان می دهد، ایشان این روزهای ما را می‌دیدند و براین اساس تاکید داشتند که بر روی دستگاه‌های اجرایی نظارت بیشتری برای جلوگیری از بروز مفاسد انجام شود.

انتهای پیام/