«صائب عریقات» چه کسی بود؟ از وظایف و مسئولیت‌ها تا تجربه سیاسی

«صائب عریقات» چه کسی بود؟ از وظایف و مسئولیت‌ها تا تجربه سیاسی

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه «فلسطین الیوم» به دنبال درگذشت «صائب عریقات» دبیرکل کمیته‌اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا، گوشه‌هایی از زندگینامه وی را منتشر کرد که به آن اشاره می‌شود:

*تولد

«صائب محمد صالح عریقات» در روز ۲۸ آوریل سال ۱۹۵۵ میلادی در «أریحا» واقع در کرانه باختری به دنبال آمد. او در واقع ششمین فرزند در میان هفت فرزند خانواده بود. اصالت خانواده وی به شهرک «أبو دیس» از شهرک‌های قدس اشغالی بازمی گردد.

*تحصیلات

صائب عریقات تحصیلات خود را در شهر اریحا آغاز کرد و سپس مشغول تحصیل در دانشگاه «سان فرانسیسکو» آمریکا شد و در نهایت نیز توانست در سال ۱۹۷۹ میلادی به مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی دست پیدا کند. او سپس به دانشگاه «برادفورد» انگلیس رفت و در سال ۱۹۸۳ میلادی به مدرک دکترا از این دانشگاه دست پیدا کرد.

*وظایف و مسئولیت‌ها

عریقات در سال ۱۹۷۹ در دانشگاه «النجاح» فلسطین مشغول به کار شد و سپس به مدت ۲ سال به روزنامه فلسطینی «القدس» پیوست. وی در اولین دولت فلسطینی که تشکیلات خودگردان به رهبری یاسر عرفات تشکیل داد، وزیر بود.

او تا سال ۱۹۹۴ در هیأت‌های مذاکره کننده فلسطینی در اجلاس مادرید و مذاکرات واشنگتن طی سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ معاون بود و از سال ۱۹۹۵ به بعد به عنوان مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان انتخاب شد. عریقات در جریان انتخابات سال ۲۰۰۶ به عنوان نماینده اریحا در مجلس قانونگذاری فلسطین انتخاب شد. او سال ۲۰۰۹ به عضویت کمیته مرکزی جنبش فتح درآمد و اواخر همان سال نیز به عضویت کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش رسید.

*تجربه سیاسی

عریقات همواره در مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی حضور پررنگ داشت. چه در مذاکرات و گفتگوهای علنی و چه در مذاکرات و گفتگوهای محرمانه همواره رد پایی از صائب عریقات وجود داشته است. او از نزدیکان یاسر عرفات در دوران برگزاری نشست‌های کمپ دیوید در سال ۲۰۰۰ محسوب می‌شد.

عریقات در طول تجربه سیاسی‌اش یک بار از پست خود استعفا داد. با این حال، اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی بود که محمود عباس با استعفای صائب عریقات مخالفت کرد تا او همچنان به کار خود در سازمان آزدیبخش فلسطین ادامه دهد.

*ابتلاء به کرونا

صائب عریقات از نهم اکتبر گذشته به ویروس کرونا مبتلا شد. چند روز پس از بستری وی در بیمارستانی در شهر اریحا، منابع فلسطینی از وخامت حالش خبر داده واعلام کردند: حال عریقات وخیم بوده و با مشکل تنفس روبرو است. وی به بیمارستانی در شهر «اریحا» منتقل شده بود. در نهایت نیز او امروز سه شنبه در سن ۶۵ سالگی درگذشت.