شربل وهبه:جامعه جهانی اراده‌ای برای بازگرداندن آوارگان سوری ندارد

شربل وهبه:جامعه جهانی اراده‌ای برای بازگرداندن آوارگان سوری ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از لبنان ۲۴، «شربل وهبه» وزیر خارجه لبنان در جریان نشست بازگشت آوارگان سوری به ایراد سخنرانی پرداخت. بر اساس این گزارش، وی گفت: واقعیت این است که جامعه جهانی اراده ای برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشور خود ندارد.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه لبنان همچنین اظهار داشت: یکی از بزرگترین موانع در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور خود فقدان اراده کافی نزد جامعه جهانی است. به نظر می رسد که در این عرصه حُسن نیتی وجود ندارد.

وی افزود: لبنان بسیار امیدوار است که صلح و ثبات در سراسر سوریه برقرار شود. مسأله آوارگان سوریه مشکلاتی را نیز برای ما ایجاد کرده است و ما تمام تلاش خود را برای حل و فصل این مسأله بکار گرفته و خواهیم گرفت.

وزیر خارجه لبنان همچنین تأکید کرد: آنچه که در این زمینه لازم است، عمل کردن جامعه جهانی به وظایف و مسئولیت های خود است. جامعه جهانی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشور خود باید یک نقشه راه تعیین کند.

در ابتدای این نشست نیز «بشار اسد» به نقش مخرب آمریکا و غرب در سوریه اشاره کرد و گفت: کشورهای غربی مانع از بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود می شوند. آنها با بکارگیری سیاست «چماق و هویج» از بازگشت آوارگان به مناطق محل سکونت خود ممانعت به عمل می آورند.

بشار اسد همچنین تأکید کرد: ما تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آوارگان سوری به کار بسته ایم و معتقدیم که آخرین نفر از آوارگان نیز باید به منطقه محل سکونت خود بازگردد. اما با این‌حال، در برابر این تلاش ها موانع بسیاری می بینیم.