سقوط ۱۲ درصدی اقتصاد فرانسه تحت قرنطینه جدید کرونا

سقوط ۱۲ درصدی اقتصاد فرانسه تحت قرنطینه جدید کرونا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، بانک مرکزی فرانسه اعلام کرد با وضع محدودیت‌های قرنطینه‌ای مقابله با کرونا برای دومین بار در این کشور، فعالیت‌های اقتصادی فرانسه در ماه جاری ۱۲ درصد پایین‌تر از سطح نرمال بوده است.

دولت فرانسه قرنطینه جدید را از ۳۰ اکتبر وضع کرده است تا موج دوم کرونا را کنترل کند. البته این محدودیت‌های قرنطینه‌ای نسبت به محدودیت‌های قبلی سبک‌تر است تا تأثیر منفی آن بر دومین اقتصاد بزرگ اروپا محدود شود.

بانک فرانسه پیش‌بینی کرد فعالیت‌های اقتصادی فرانسه این ماه ۱۲ درصد سقوط کند که این نسبت به سقوط ۴ درصدی ماه اکتبر خیلی بدتر خواهد بود اما نسبت به سقوط ۳۱ درصدی اقتصاد فرانسه در ماه آوریل که قرنطینه‌ای سخت‌گیرانه بر اروپا حاکم شده بود، بهتر است.

رئیس بانک فرانسه ویلروی دو گالهائو به رادیو آرتی‌ال گفت: قبل از موج دوم ما گمان می‌کردیم که رکودی کمتر از ۹ درصد خواهیم داشت اما حالا انتظار داریم برای کل ۲۰۲۰ رکودی ۹ تا ۱۰ درصدی داشته باشیم.

بانک مرکزی فرانسه برای تخمین تأثیر قرنطینه جدید بر اقتصاد این کشور از ۸,۵۰۰ صاحب شرکت نظرسنجی کرده است.

خدماتی که به تماس مستقیم با مشتری احتیاج دارند بدتر از همه آسیب می‌بینند و بخش‌های خرده‌فروشی، کلی‌فروشی، حمل‌ونقل، هتل و رستوران با سقوطی ۴۰ درصدی روبرو خواهند شد.