روحانی: شرایط برای لغو تحریم فراهم باشد استفاده می‌کنیم/ کسی حق فرصت‌سوزی ندارد

روحانی: شرایط برای لغو تحریم فراهم باشد استفاده می‌کنیم/ کسی حق فرصت‌سوزی ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۱ آبان) در جلسه هیأت دولت با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهور آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری که همواره به دنبال تحقیر ملت‌ها بود و صراحتاً اسم گاو شیرده را به‌کار می‌برد، در یک انتخابات با مخالفت قاطع مردم مواجه شد و این بسیار حائز اهمیت بود.

وی ادامه داد: رژیمی که خواب سقوط ایران و نظام ایران را می‌دید، خود به‌صورت حقیرانه‌ای ساقط شد و امروز می‌بینید که جز چند کشور کوچکی که همیشه جزء اذناب این رژیم بوده‌اند، در سراسر دنیا شرایط جدیدی را پیش روی خودشان می‌بینند. در داخل کشور ما هم انتظارات جامعه و مردم، شاهد یک تغییر و تحول است. یعنی انتظارات تورمی و رکودی تبدیل به انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته معنای این سخن آن نیست که این امید بر مبنای این است که روابطمان با دولت آمریکا چگونه است؛ نه، اساس روابط ما با کشورهای همسایه و دوست است. منتها دولت و رژیم کنونی آمریکا به‌عنوان دولتی که روبه اتمام است به‌عنوان یک عامل مزاحم در روابط ما با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد. اکنون کشورها حس می‌کنند این عامل مزاحم دارد از بین می‌رود و شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع خودشان آماده شده است.

روحانی با اشاره به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهور آمریکا گفت: این آقایی که آمده از ابتدای تبلیغات انتخابات گفته می‌خواهیم به برجام برگردیم. خب ما که در داخل برجام بودیم و ۱+۴ هم داخل برجام بوده، حالا در تعهدات سستی کرده‌اند و ما هم متقابلاً تعهدات را کاهش داده‌ایم، ولی بالاخره همه در داخل برجام بوده‌ایم. این برعهده آن‌‌هاست. اگر به وظیفه خود عمل کردند می‌توانند راه جدیدی عمل کنند. ما برنامه‌مان را در داخل کشور به اراده آن‌ها پیوند نمی‌زنیم، بلکه برنامه ما به اصول ما پیوند خورده است.

وی ادامه داد: اگر طرف مقابل به سمت اصول ما حرکت کرد، راه باز است و بسته نیست ولی اگر نخواستند، برنامه‌هایمان را ادامه می‌دهیم. برنامه‌ای که اخیراً برای ۹ ماه آینده تدوین شده، بر این مبنا بوده که همین حاکم فعلی آمریکا پیروز شود. ما برنامه خود را بر این مبنا تنظیم نکرده‌ایم که رئیس دولت فعلی تغییر کند، که البته تغییر کرد و این به نفع ملت‌ها و خود ملت آمریکاست.

روحانی با بیان اینکه بنای ما بر تولید به‌عنوان اصلی مهم است، اظهار داشت: بنای ما بر افزایش صادرات است که باز ادامه خواهد داشت ... بنای ما به بازگشت ارز صادراتی بود که باز مبنای ما همین است. مبنای ما وفور کالا در داخل بود و ادامه می‌دهیم. 

وی ادامه داد: خواهشی که از همه دارم این است که به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند. بگذارند این فضایی که امروز در ذهن مردم بوجود آمده فضای بهتری برای ماه‌‌های آینده باشد. همیشه باید تلاش کنیم فضای آینده بهتر باشد. خواهش می‌کنم که موضوعات منافع ملّی کشور را به انتخابات گره نزنیم. همانطور که زندگی‌مان و تولیدمان را نباید به تحولات دیگر کشورها گره بزنیم، از این طرف هم نباید موضع‌گیری و حرکات‌مان را گره بزنیم به انتخابات ۱۴۰۰.  انتخابات سر جای خودش برگزار می‌شود و هرکه دلش بخواهد می‌آید و امیدواریم فضای پروشور حاکم شود و هر کسی مردم انتخاب کردند بیاید.

روحانی اظهار داشت: اشکال ندارد که از امروز تبلیغات ریاست‌جمهوری را شروع کنیم، اما منافع ملی را فدای انتخاب نکنیم. مردم می‌خواهند احساس راحتی کنند و شرایط بهتری را پیش روی خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه دشمنان می‌خواستند ایران تسلیم شود و دیدند که نمی‌شود، گفت: تحریم را تبدیل به جنگ تروریستی کردند. اقدامات تحریک آمیز انجام دادند و تا مرز جنگ پیش آمدند. این تدبیر نظام و مدیریت نظام و این تصمیم درست دولت بود. هیچ جا نگذاشتیم از فضا استفاده کنند ولی آن‌ها تا مرز جنگ آمدند و از خط قرمز ما عبور کردند و بزرگ‌ترین سردار ما را نامردانه به شهادت رساندند. البته تودهنی خوردند.

روحانی تصریح کرد: امیدواریم مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که شاهد این باشیم که کاخ سفید بر مبنای منافع این کشور و بدون تحقیر ملت‌های دیگر و پایبندی به تعهدات خود به مسیر درست برگردد.

وی با بیان اینکه ما هرکجا ببینیم که شرایط برای لغو تحریم آماده است از این فرصت استفاده خواهیم کرد، گفت: هدف ما این است تحریم ظالمانه لغو  شود و به راحتی در تعامل در جهان باشیم و هدف این است فشار تحریم را از شانه مردم برداریم. هر کجا فرصت فراهم باشد اقدامات و وظایف خودمان را انجام می‌دهیم. کسی حق ندارد فرصت‌سوزی کند. باید از فرصت‌ها بر مبنای منافع ملی و وحدت ملی استفاده کنیم.

ادامه دارد ...