خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

دستاوردهای مقاومت یمن در «مأرب»/ سعودی «جنگ شهری» را آغاز می‌کند؟

دستاوردهای مقاومت یمن در «مأرب»/ سعودی «جنگ شهری» را آغاز می‌کند؟

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل رامین حسین آبادیان: نبرد استراتژیک در استان «مأرب» یمن طی هفته‌های اخیر وارد مراحل حساس و سرنوشت سازی شده است. نیروهای مقاومت یمن طی روزهای گذشته دستاوردهای مهمی را در استان مأرب محقق ساخته‌اند؛ دستاوردهایی که ائتلاف متجاوز سعودی پیش بینی آن را نمی‌کرد.

آخرین گزارش‌ها از تحولات میدانی یمن حاکی از آن است که بسیاری از پادگانها و مراکز نظامی در نزدیکی پایگاه نظامی «صحن الجن» به دست نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فتح شده است. افزون بر این، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر مناطق راهبردی الفجوه، الحرامله و السیطره مسلط شدند. از سوی دیگر، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر سه تپه راهبردی در منطقه ایدات الراء در صرواح سیطره یافته‌اند.

دستاوردهای نیروهای مقاومت یمن در استان مأرب موجب شده است تا جنگنده‌های متجاوز سعودی مناطق مختلف این استان را طی ۴۸ ساعت گذشته هدف بمباران شدید قرار دهند پیشروی‌های گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مأرب در حالی است که طبق آمار مرکز رسانه‌ای استان مأرب یمن، جنگنده‌های ائتلاف سعودی از آغاز تجاوز به یمن تا کنون، بیش از ۳۰ هزار بار استان مأرب را هدف قرار دادند.

بر اساس آمار مرکز رسانه‌ای استان مأرب یمن، جنگنده بمب افکن‌های ائتلاف سعودی طی تنها سال جاری میلادی (۲۰۲۱) بیش از دو هزار بار استان مأرب را بمباران کردند.

بنابراین آمار، حملات هوایی ائتلاف سعودی به استان مأرب به شهادت یا زخمی شدن ۷۹۶ غیرنظامی که بیش‌تر آنها زنان و کودکان هستند، منجر شده است. حملات هوایی ائتلاف سعودی همچنین منجر به آوارگی بیش از ۵۴ هزار و ۱۴۷ خانواده شده که بیش از سه هزار و ۷۷۳ خانواده به صنعاء پایتخت یمن کوچ کردند.

از سوی دیگر، جنگنده‌های رژیم سعودی به منظور ممانعت از تداوم پیشروی‌های نیروهای مقاومت یمن در جبهه مأرب، مناطق مختلف این استان را طی روزهای اخیر هدف سنگین‌ترین حملات هوایی قرار داده‌اند. در همین ارتباط، شبکه المسیره یمن با انتشار گزارشی اعلام کرده است: جنگنده‌های سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته مناطق «جبل مراد»، «صرواح» و «مدغل» واقع در مأرب را بیش از ۱۶ مرتبه بمباران کردند.

بمباران گسترده مناطق مختلف مأرب با هدف جلوگیری از رسیدن نیروهای مقاومت یمن به این شهر صورت می‌پذیرد. درحال حاضر نیروهای یمنی تنها در چند کیلومتری شهر مأرب قرار گرفته‌اند و هر لحظه امکان مخابره شدن خبر رسیدن آنها به شهر مذکور وجود دارد. همین مسأله نگرانی‌های عربستان سعودی را دوچندان ساخته است.

درست به همین دلیل است که عربستان سعودی چندی پیش طرح ادعایی خود برای برقراری آتش بس در نقاط مختلف یمن ازجمله مأرب را ارائه کرد. سعودی‌ها از رهگذر طرح مذکور به دنبال آن بودند تا سلسله پیشروی‌های نیروهای مقاومت را متوقف سازند. طبیعی است که اگر ائتلاف متجاوز سعودی در شهر مأرب و در عرصه میدانی دست برتر را داشت هیچگاه طرح برقراری آتش بس را ارائه نمی‌کرد.

ائتلاف سعودی پس از متحمل شدن شکست‌های فراوان در جبهه مأرب اکنون به منظور فرار از شکست نهایی به دنبال ورود به «نبرد شهری» است اکنون که یمنی‌ها مخالفت قاطعانه خود با برقراری هرگونه آتش بس به ویژه در مأرب را رد کرده‌اند، ائتلاف متجاوز سعود به فکر پیاده سازی سناریوی جدیدی در این شهر افتاده است و آن، ورود به «جنگ شهری» است. آخرین اخبار میدانی حکایت از آن دارند که عربستان سعودی و امارات تجهیزات و تسلیحات نظامی سنگین خود را از استان مأرب خارج ساخته‌اند. ائتلاف سعودی پس از پی بردن به بی نتیجه بودن استفاده از تسلیحات مذکور در نبرد مأرب دست به چنین اقدامی زده است.

در همین ارتباط، روزنامه لبنانی «الأخبار» اعلام کرده است: ائتلاف سعودی در اواسط هفته کنونی به عناصر خود دستور داد که باقیمانده تسلیحات سنگین موجود در جبهه‌های عملیاتی اطراف مأرب را خارج کنند که از جمله این سلاح‌ها می‌توان به خودروهای زرهی آمریکایی «اوشکوش» اشاره کرد.

در ادامه مطلب این روزنامه لبنانی آمده است: رویکرد جدید ائتلاف سعودی در خارج کردن خودروهای زرهی از مأرب نشان می‌دهد که وجود این خودروها نتوانسته است باعث کاهش تلفات انسانی در میان مزدوران وابسته به ریاض و ابوظبی در جنگ علیه ملت یمن شود. به نظر می‌رسد که عربستان سعودی و امارات به دنبال ورود به نبرد شهری در مأرب هستند تا شاید از این رهگذر نتیجه نبرد را به نفع خود رقم بزنند.