خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

حناچی: نیاز به ۵ هزار واگن مترو در ۱۰ سال آینده

حناچی: نیاز به ۵ هزار واگن مترو در ۱۰ سال آینده

حناچی: نیاز به ۵ هزار واگن مترو در ۱۰ سال آیندهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ پیروز حناچی امروز در آیین رونمایی از نخستین قطار متروی ۷ و واگن ایرانی در ارتباط مستقیم تصویری با رئیس جمهور و در قالب مراسمی که به عنوان مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: این تعداد واگن را نیاز داریم تا بهره وری زیرساخت مترو را به حداکثر برسانیم.
وی گفت: یکی از طرح‌های نوین و مهمی که با هدف کاهش آلودگی و ترافیک در کلانشهر‌ها اجرا می‌شود، توسعه حمل و نقل عمومی است و مترو در این توسعه نقش ویژه‌ای دارد.
شهردار تهران اضافه کرد: در شهر تهران ۷ خط مترو در مجموع با طول ۲۴۶.۸ کیلومتر شبکه اجرا شده با ۶۴۱ ایستگاه تکمیل شده داریم.
آقای حناچی گفت: طبق ماده ۵۸ قانون برنامه ششم توسعه تا پایان سال ۱۴۰۰ باید تامین ۲ هزار دستگاه واگن با ارزش بیش از ۲ میلیارد یورو محقق شود.
وی افزود: در چارچوب ماده ۵۴ قانون یادشده، شرکت متروی تهران ساخت قطار ملی را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق شکوفایی و نوآوری با تلاش صنعتگران، مبتکران و دانشگاهیان کشور اجرایی کرد.
شهردار تهران گفت: هدف تعیین شده در این طرح، ارتقای بومی سازی از حدود ۳۰ درصد به حدود ۸۰ درصد بوده است.
وی افزود: همچنین رفع انحصار و وابستگی در این زمینه و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و توجه به موضوع تعمیرات و نگهداری از اهداف دیگر این طرح است.
وی گفت: با تحقق طراحی یک رام قطار مترویی هفت واگن در مدت ۱۸ ماه، یکی از سریع‌ترین طرح‌های طراحی و توسعه در کشور تجربه شد.
شهردار تهران افزود: در این پروژه ساخت قطار مترویی با بکارگیری ۱۸ شرکت دانش بنیان، ۴ مجموعه بزرگ صنعتی شامل شرکت واگن سازی تهران، جهاد دانشگاهی، شرکت ریلی مپنا و شرکت پیرووان ترمز، ریلی طراحی و ساخت اولین قطار مترویی ملی در کشور محقق شد.
وی گفت: در نتیجه اجرای این طرح، همه زیرسیستم‌ها و قطار مترویی ملی مطابق با استاندارد‌های بین المللی عملی شد.