تا به امروز کدام مدارس از عهده‌ آموزش مجازی برآمده‌اند؟

تا به امروز کدام مدارس از عهده‌ آموزش مجازی برآمده‌اند؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، شیوع کرونا در اواخر سال پیش مشکلاتی به همراه داشت. در میان تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی، کارخانجات تولیدی و …، تعطیلی مدارس و شروع آموزش مجازی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اهالی آموزش محسوب می‌شد. تعطیلی ۳ ماهه‌ی تابستان، فرصت خوبی برای مسئولان مدارس و آموزش و پرورش بود تا امکانات لازم را برای آموزش مجازی و حضوری آماده کنند. اما باید دید عملکرد مدارس در شروع سال تحصیلی چقدر قابل دفاع بوده است و چه مدارسی تا به اینجا مسئولانه‌تر فعالیت کرده‌اند.

عملکرد مدارس در روزهای اوج کرونا

مدارس با شروع سال تحصیلی عملکردهای متفاوتی داشتند. در برخی از مدارس آموزش حضوری در برنامه‌ها قرار گرفت و در بعضی از مؤسسات آموزشی، تدریس از شبکه‌ی آموزش، برنامه‌ی شاد و فضای مجازی دنبال شده است. متأسفانه سامانه‌ی شاد که از طرف آموزش و پرورش برای تدریس مجازی آماده شد، در کلاس‌های هم‌زمان با اختلال مواجه می‌شود. اما در این میان برخی مدارس اقداماتی را برای راه‌اندازی سیستم آموزش مجازی انجام دادند. مؤسسه‌ی علوی یکی از این مراکز آموزشی محسوب می‌شود که سامانه‌ی هوشمندی برای آموزش مجازی راه‌اندازی کرد.

مدارس علوی؛ حضوری و غیرحضوری

تابستان فرصت مناسبی برای تجهیز مدارس علوی بود. تمام شعب دبستان و متوسطه غیرانتفاعی علوی به دستگاه‌های تب‌سنج و ضدعفونی‌کننده تجهیز و دانش‌آموزان برای حضور در مدارس، گروه‌بندی شدند. هم‌زمان اقدامات لازم برای آموزش مجازی انجام شد و مدیران مؤسسه با توجه به زیرساخت‌های فنی تمهیداتی برای آموزش برخط اندیشیدند. آن‌ها با در اختیار داشتن امکانات فنی، خرید تجهیزات آموزشی و فراهم کردن اینترنت پرسرعت، از سیستم آموش مجازی منحصربه‌فردی برای بالا بردن کیفیت آموزش رونمایی کردند.

سامانه‌ی هوشمند مجازی مؤسسه‌ی علوی

با همکاری واحد فنی، سامانه‌ی همایش مجازی مؤسسه‌ی علوی پیش از شروع سال تحصیلی راه‌اندازی شد. این سامانه منحصربه‌فرد با تلاش‌های شبانه‌روزی برنامه‌نویسان مجموعه، با قابلیت آموزش برخط و با هدف ارتفای سطح کیفی آموزش طراحی شده است. در این سامانه، دبیران و دانش‌آموزان هم‌زمان در کلاس حضور می‌یابند. بیش از ۱۰۰۰ کلاس درس، روزانه در مدارس علوی به صورت هم‌زمان در این سامانه‌ی هوشمند برگزار می‌شوند. برخی از امکانات سامانه‌ی هوشمند علوی عبارت‌اند از:

۱- پخش صدا و تصویر هم‌زمان دانش‌آموزان

۲- پخش صدا و تصویر دبیر

۳- بارگذاری تصاویر و اسناد ضمیمه و بارگیری آن توسط دانش‌آموزان

۴- گروه‌بندی دانش‌آموزان یک کلاس

۵- فعالیت‌های گروهی در گروه‌ها با نظارت دبیر

۶- پخش ویدیوهای آموزشی در کلاس

۷- تخته‌ی مجازی برای نوشتن مطالب دروس با قلم‌نوری

۸- ضبط کلاس درس

۹- حضور مسئولین مدرسه در کلاس جهت نظارت بر کیفیت آموزش

۱۰- تجهیز دبیران و مدارس به امکانات آموزش مجازی

خرید سرورهای اختصاصی و قرار دادن آن در بزرگترین پایگاه اطلاعاتی کشور واقع در برج میلاد، نصب دکل‌های مخابراتی، آنتن نقطه به نقطه، فیبر نوری برای اینترنت پرسرعت در همه‌ی مدارس، تهیه‌ی قلم‌نوری و لپ‌تاپ برای دبیران و خرید میکروفون برای پخش بهتر صدا باعث شده تدریس به نحو احسن انجام شود.

سنجش مجازی

یکی دیگر از دغدغه‌های آموزشی، آزمون و سنجش دانش‌آموزان است. در شرایطی که آموزش به صورت غیرحضوری انجام می‌شود، سنجش و ارزیابی دانش‌آموزان برای مشخص شدن کیفیت تدریس و میزان یادگیری اهمیت ویژه‌ای دارد. آزمون تشریحی و تستی برخط از دیگر خدمات مؤسسه‌ی آموزشی علوی برای آموزش مجازی است. با استفاده از سنجش مجازی دبیران به صورت برخط امتحانات را تصحیح می‌کنند و کارنامه و نمره‌ی دروس روی پروفایل آموزشی هر دانش‌آموز قرار می‌گیرد.

کادر پشتیبانی

یکی دیگر از تمهیدات برای آموزش مجازی، استفاده از کادری مجرب برای پشتیبانی از کلاس‌های آموزشی است. به کمک تیم پشتیبانی، همه‌ی کلاس‌ها از نظر صدا و تصویر مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرد تا آموزش با بالاترین کیفیت انجام گیرد و درصورت بروز هرگونه اختلال، به سرعت حل شود.

امکان استفاده از محتوای فیلم‌های آموزشی برای همه دانش‌آموزان

با توجه به شرایط تحصیل در سال جدید، مسئولان مدارس علوی برای دانش‌آموزان در سراسر کشور بسته‌های آموزشی تهیه کرده‌اند. فیلم‌های آموزشی ضبط شده برای پایه‌ی دبستان، متوسطه‌ی اول، متوسطه‌ی دوم در وب‌سایت علوی برای استفاده‌ی عموم قرار گرفته است. این محتواهای تصویری با هدف دسترسی همه‌ی دانش‌آموزان در سراسر کشور به آموزش مجازی آماده شده‌اند. همچنین برخی محتواهای آموزشی اختصاصی در پرتال دانش‌آموزان علوی قرار می‌گیرند و دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به پروفایل شخصی آن‌ها را مشاهده کنند.

سخن آخر

طبق نظرسنجی انجام شده از دبیران، مسئولان مدارس و والدین، سامانه‌ی مجازی علوی، عملکرد خوبی در سال تحصیلی جدید داشته است. بالا بودن نمرات دانش‌آموزان در امتحانات میان‌دوره نیز تأییدی بر کیفیت تدریس است. تعطیلی مدارس و آموزش مجازی غیراستاندارد در حال حاضر، می‌تواند آینده‌ی دانش‌آموزان و جامعه را به خطر بیندازد. متأسفانه در سایر مدارس با توجه به نبود سیستم آموزش برخط نظارت بر حضور و فعالیت دانش‌آموزان صورت نمی‌گیرد. این کلاس‌ها ممکن است با اختلالاتی مواجه شوند. با این وجود در مدارس علوی زیرساخت‌های فنی و بستر اینترنت پرسرعت برای دبیران فراهم شده است. با کمک این زیرساخت حتی با وجود اینترنت کم سرعت دانش‌آموزان، کلاس‌ها با حداکثر کیفیت برگزار می‌شوند. تنها مورد استثنا زمانی است که در کل کشور مشکلات زیرساختی ایجاد شود. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی امکان آموزش به صورت صرفاً مجازی در سال‌های آتی وجود دارد. باید این شرایط را پذیرفت و برای هر اتفاقی آماده بود. سامانه‌ی هوشمند آموزش مجازی مؤسسه علوی اقدامی برای پذیرفتن این شرایط و آمادگی برای آینده‌ی پیش رو است. البته همان‌طور که اشاره شد، تمام امکانات مورد نیاز برای آموزش حضوری نیز در نظر گرفته شده و در صورت بازگشت به شرایط آموزش حضوری مدارس علوی آماده‌ی ارائه‌ی بهترین خدمات خواهند بود.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.