خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

بیمارستان های خصوصی به میدان آمدند/انجام ۳ هزار و ۳۹۵ تست در روز

بیمارستان های خصوصی به میدان آمدند/انجام ۳ هزار و ۳۹۵ تست در روز

جواد آقازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بیمارانی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند بدحال‌تر هستند و سنینی که مبتلا می‌شوند پایین‌تر شده است، افزود: متأسفانه ۵ شهر چایپاره، چالدران، سلماس، اشنویه و سردشت در وضعیت نارنجی هستند و بقیه شهرها همگی در وضعیت قرمز هستند و ممکن است دو تا سه روز دیگر تمامی شهرها قرمز شوند و این بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی افزود: استان در وضعیت قرمز است اما پروتکل‌هایی که برای وضعیت قرمز باید اجرایی شود متأسفانه اجرا نمی‌شود. مشاغل ۲ و ۳ و ۴ باید بسته شوند.

آقازاده بیان کرد: بنده متولی سلامت هستم و بیمارستان‌ها و درمان بیماران و ایجاد امکانات مورد نیاز، اکسیژن رسانی و تأمین دارو و تخت مورد نیاز بر عهده ما می‌باشد اما بحث دیگر پیشگیری است که مردم باید خود مراقبت کنند.

وی درباره واکسیناسیون در استان عنوان کرد: واکسن مطالبه عمومی است اما تا زمانی که واکسیناسیون انجام شود باید خود مراقبتی کنیم و اصول اولیه بهداشتی را رعایت کنیم.

آقازاده افزود: در بازدید از شهرستان‌های استان از جمله پیرانشهر، سردشت، اشنویه و نقده متأسفانه درصد استفاده از ماسک توسط مردم تنها ۲ تا ۳ درصد بود. جشن‌های عروسی نیز بدون رعایت کم‌ترین پروتکل بهداشتی انجام می‌شد. در طرف دیگر مسئولینی هستند که می‌بایست در زمان مورد نیاز محدودیت‌های اعمالی را اجرا کنند. نباید انتظار داشته باشیم که ویروس خود به خود از بین برود.

وی با بیان اینکه یکی از خصوصیات این ویروس به جای ضعیف شدن پس از انتقال متأسفانه خود را تقویت می‌کند، تشریح کرد: هفته گذشته میانگین مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز ۱۶ ساعته یک هزار و ۸۰۹ نفر بود که در هفته جاری ۲ هزار و ۹۳۱ نفر شده است. زمانی که مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته افزایش می‌یابد به تبع آن تعداد افراد بستری نیز افزایش می‌یابد.

وی درباره تعداد بیماران بستری در استان افزود: تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان نسبت به هفته گذشته ۲ برابر افزایش یافته است و به تعداد ۸۷۰ نفر رسیده است. بدون تعارف به مردم می گویم که با ادامه روند فعلی تعداد بستری‌ها در هفته آینده به ۱۵۰۰ نفر می‌رسد یعنی این تعداد تصاعدی افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ابراز کرد: برای جلوگیری از ادامه این روند یک مسئولیت پذیری همگانی و عزم ملی نیازمند است که در مرحله اول باید نسبت به خود و خانواده و اطرافیانمان احساس مسئولیت کرده و حرکت این ویروس در جامعه را کند کنیم.

آقازاده افزود: بر اساس بررسی‌های انجام یافته از تاریخ ۴ فروردین تا ۹ فروردین ۱۴۰۰، به طور متوسط ۴ فوتی با تست مثبت و ۶ فوتی با تست منفی در استان داشتیم به بیان دیگر به طور متوسط روزانه ۱۰ نفر با سندرم حاد تنفسی در استان فوت شدند. این تعداد در هفته جاری به ۱۳ نفر رسیده است و تعداد افراد فوت شده افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه، فاصله بستری تا بخش مراقبت‌های ویژه و فوت شدن ۳ روز است، افزود: از تمام همکاران بهداشت و درمان استان تشکر می‌کنم زیرا با جدیت تمام جان فشانی می‌کنند. در آذربایجان غربی تعداد افراد فوت شده از میانگین کشوری پایین است. تعداد ۱۹۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۵۰ نفر به ونتیلاتور متصل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تعداد تست گیری از افراد در استان افزایش یافته است به طوری که در تاریخ ۱۷ فروردین ۳ هزار و ۳۹۵ مورد تست گیری انجام شده است. پیش بینی ما این است که اگر به طرف قرمز شدن پیش می‌رویم باید تعداد تست گیری و بیماریابی را افزایش دهیم. با توجه به امکاناتی که ایجاد شده است پیش بینی می‌کنیم بتوانیم تا ۵ هزار تست در روز پیش رویم.

آقازاده گفت: در شرایط فعلی تصمیم گرفته شد که ۲۰ درصد از تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی نیز به کرونا اختصاص یابد و اگر نیاز باشد تمامی بیمارستان‌های استان به کرونا اختصاص می‌یابند.