خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

برخی به دنبال تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق هستند

برخی به دنبال تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق هستند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «باسم خشان» نماینده پارلمان عراق امروز چهارشنبه سخنانی را در خصوص انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص تأکید کرد: متأسفانه برخی طرف های داخلی برای تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام تلاش می کنند. بنابراین، انتخابات ممکن است در زمان مقرر برگزار نشود و طبیعی است که در این شرایط، علت آن ضعف دستگاه های مسئول برگزاری است.

از سوی دیگر، حامد الموسوی، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح هم در سخنانی تصریح کرد که انتخابات باید به دور از دخالت های آمریکا و یا شورای امنیت برگزار شود و در غیر این صورت سلامت خود را از دست خواهد داد.

پیش از این، «جمانه الغلای» سخنگوی کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که تاکنون ۷ ائتلاف برای مشارکت در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۱ اعلام آمادگی کرده‌اند. وی افزود: زمان ثبت نام ائتلاف‌ها در انتخابات پارلمانی عراق تا تاریخ ۲۷ فوریه جاری خواهد بود.

الغلای بیان کرد: در حالی تنها ۷ ائتلاف برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند که تعداد این ائتلاف‌ها در سال ۲۰۱۸ به ۲۵ عدد می‌رسید. وی ادامه داد: ۸ ائتلاف دیگر نیز هنوز در حال بررسی روند ثبت نام در انتخابات پارلمانی هستند.

الغلای تاکید کرد: تعداد نامزدهای مستقل که اعلام کرده‌اند قصد مشارکت در انتخابات پارلمانی را دارند تاکنون به ۵۹ نفر در استان‌های مختلف عراق رسیده است. قرار است انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق در تاریخ دهم اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۸ مهر ۱۴۰۰) برگزار شود.