خبرگزاری چهل بیست نیوز " />

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن

به گزارش بازرگانی مهر، ساختمان‌های قدیمی که با نمایی از آجر سرخ پوشانده شده‌اند همیشه حس و حال خاصی دارند. امروزه وجود محصولی به نام آجر نسوز کمک کرده تا متخصصان این حوزه بتوانند نمای ساختمان‌های مختلف را به سبک و سیاق گذشته با استفاده از آجر نسوز طراحی کنند و زیبایی خاصی به آن ببخشند.

آجر نسوز از ساختار خاصی برخوردار است که آن را کمی با آجرهای قدیمی متفاوت کرده و می‌توان از آن علاوه بر زیباسازی فضای داخلی ساختمان، جهت زیباسازی فضای بیرونی نیز استفاده کرد. ما در این مطلب سعی داریم کمی به ساختار تولید اجر نسوز پرداخته و انواع مختلف آن مانند آجر شاموتی و همچنین آجر نسوز آلومینی را معرفی کرده و موارد استفاده از آن را ذکر کنیم.

در انتها نیز مجموعه دیرگداز اهواز را به شما معرفی خواهیم کرد که پیشینه زیادی در تولید این دسته از محصولات دارد و می‌تواند انواع آجر کوره را برای مصارف مختلف در اختیارتان قرار دهد.

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن

آجر نسوز چیست و چگونه تولید می‌شود؟

آجر نسوز یا آجر نسوز صنعتی که به آن آجر کوره نیز گفته می‌شود، به نوعی از آجر گفته می‌شود که با استفاده از نوعی خاک که به خاک چینی و نسوز معروف است تولید شده و ساختار متراکم و البته ظریفی دارد. این خاک که از کانی‌های نسوز معدنی به دست آمده باعث می‌شود تا آجر نسوز علاوه بر استحکام بالای ساختاری در برابر دما و حرارت نیز از دوام بسیار خوبی برخوردار باشد به طوری که می‌تواند خواص فیزیکی و شیمیایی خود را در این شرایط حفظ نماید. روش تولید آجر نسوز صنعتی به این صورت است که ابتدا سنگ‌های آسیاب شده که به خاک نرم تبدیل شده‌اند، قالب زده شده و در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳ روز پخته می‌شوند. آجرهای نسوز عمدتاً در سایزهای مختلفی با ابعاد ۷ در ۳۲ سانتی‌متر، ۵.۵ در ۲۶ سانتی‌متر و یا ۱۰ در ۲۰ سانتی‌متر تولید می‌شود که می‌توان در موارد مختلف برای نماسازی از آن استفاده کرد. نکته مهم دیگری که در مورد آجرهای نسوز می‌توان ذکر کرد این است که در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و این رنگ نیز بستگی به مواد تشکیل دهنده آن دارد. به عنوان مثال آجر نسوز آلومینی رنگ زرد روشنی دارد و آجر شاموتی نیز دارای رنگ زرد مایل به قهوه‌ای می‌باشد که در ادامه بیشتر به معرفی این دو نوع آجر کوره‌ای خواهیم پرداخت.

معرفی انواع آجر نسوز یا آجر کوره

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، آجر نسوز انواع گوناگونی دارد که هر کدام می‌توانند در موارد مختلفی کاربرد داشته باشند.

آجر آلومینی: این محصول نوعی از آجر کوره می‌باشد که مقدار آلومینی که در آن به کار رفته میزان بالایی دارد و از موادی همچون کائلن، بوکسیت کلسینه و خاک رس با میزان خلوص بالا تولید می‌شوند و به این ترتیب از ناخالصی بسیار کمتری برخوردار است. این نوع آجر در دمای ۱۲۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود.

از آجر آلومینی علاوه بر نماسازی و زیباسازی فضاهای مختلف می‌توان برای پوشاندن جداره درونی کوره‌های ذوب فولاد و همچنین پوشش جدار کوره‌های سیمان و شیشه استفاده کرد زیرا همان طور که پیشتر هم اشاره کردیم این نوع آجر آلومینی از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار می‌باشد.

آجر شاموتی: شاموت یک کلمه آلمانی است و به این جهت که برخی موادی که در تولید این آجر نسوز به کار می‌رود، از قبل پخته شده و دوباره با موادی خام مخلوط می‌شود، که به آن آجر نسوز شاموت می‌گویند. در واقع خاک رس، پلاستیک، کائولن، بنتونیت و خاک نسوز از قبل پخته شده و با سایر مواد خام مخلوط می‌شود. از ویژگی‌های آجر شاموتی می‌توان به سایزها و رنگ‌های مختلف آن اشاره کرد که برای فضاهای گوناگون می‌توان از آن استفاده کرد. از جمله موارد کاربرد این محصول علاوه بر استفاده در نماهای داخلی و بیرونی می‌توان برای داخل شومینه، صنعت ذوب آهن، کوره‌های ریخته‌گری فولاد، کوره‌های ذوب فلزات و غیره استفاده کرد چون در برابر حرارت می‌توانند مقاومت بالایی از خود نشان دهند. اما این دما تا میزان خاصی می‌تواند استحکام آن را حفظ نماید.

از جمله مزایای استفاده از آجر نسوز شاموتی می‌توان به مواردی همچون مقاومت بالا، سازگاری با محیط زیست و قابلیت عایق بودن در برابر سرما و گرما اشاره کرد. عموماً رنگ آجر نسوز شاموتی همان طور که پیشتر هم گفتیم، دارای رنگ زرد کم رنگ تا قهوه‌ای روشن می‌باشد.

مزایای استفاده از آجر نسوز کوره؟

عموماً از آجر نسوز کوره که دو نمونه آن مانند آجر نسوز آلومینی و آجر شاموتی را معرفی کردیم، می‌توان در موارد مختلفی استفاده کرد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت، اما مزایای استفاده از آجر نسوز کوره شامل موارد زیر می‌شود.

 • آجر نسوز از ماندگاری بالایی برخوردار است.
 • قابلیت استفاده دوباره دارند.
 • آلاینده‌ای ندارند و برای محیط زیست مشکلاتی را به وجود نمی‌آورند.
 • در مقابل آفات گوناگون و آتش مقاوم هستند.
 • استفاده از آجر کوره نسوز کمک به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی می‌کند.
 • این محصول کمک می‌کند تا تغییرات دما در ساختمان‌ها به حالت تثبیت درآید به همین جهت استفاده از دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی کاهش یافته و کمک می‌کند تا مصرف انرژی پایین بیاید.
 • از آجر نسوز کوره می‌توان در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد.
 • آجر نسوز به جهت برخورداری از رنگ‌های مختلف دست سازنده را برای اجرای نماهای مختلف و متنوع باز می‌گذارد.

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن

 • با قرارگیری در مقابل نور آفتاب یا باد و باران و … تغییر رنگ نمی‌دهند.
 • استفاده از آنها برای نماهای داخلی و بیرونی نیاز به استفاده از نگهدارنده ندارد.
 • امکان چسباندن آن تنها با استفاده از ملات ممکن است.
 • در نمای ساختمان‌هایی که با استفاده از اجر نسوز ساخته شده نه تنها هزینه کمتری برای ساخت به کار رفته بلکه از استحکام و دوام بالایی نیز برخوردارند.
 • آجر نسوز کوره عمدتاً دارای ابعاد و اشکال هندسی خاصی است که می‌توان در جایگاه‌های مختلف و بخصوص برای ساخت نماهای منحنی و … استفاده کرد.
 • با معماری ایرانی سازگار است و می‌توان بسیاری از نماها را به سبک کلاسیک و قدیمی طراحی و اجرا کرد.

کاربرد آجر نسوز

اگر مزایای بسیار زیاد استفاده از آجر نسوز توانسته باشد شما را برای بکارگیری این محصول قانع کرده باشد این موضوع را هم باید بدانید که از این محصول می‌توان در جایگاه‌ها و فضاهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی برای زیباسازی استفاده نمود. ما در ادامه به چند مورد از کاربردهای آجر نسوز اشاره خواهیم کرد.

 • در ساخت دیواره داخلی و بیرونی شومینه
 • نماسازی ساختمان‌های مختلف
 • استفاده از آجر برای دکورسازی و استفاده در دکوراسیون داخلی خانه و محیط‌های کاری
 • برای استفاده در ساخت کف‌پوش و دیوار پوش‌های آجری
 • ساخت دیواره‌های داخلی کوره‌های ذوب آهن
 • ساخت کوره‌هاییی که در آن‌ها آلیاژهای غیر آهنی تولید می‌شود.
 • جهت استفاده در صنعت شیشه سازی و ساخت کوره‌های تولید شیشه

هنگام خرید آجر نسوز به مواردی باید توجه کرد؟

از آنجا که آجر نسوز کوره در مدل‌های مختلفی مانند آجر نسوز رستیک، صخره‌ای، آجر نسوز لعابی، کوره‌ای و مشکی و سفید تولید می‌شود و دست شما را برای استفاده در فضاهای مختلف باز خواهد گذاشت، بنابراین خرید آجر نسوز مناسبی که بتواند برای مورد مصرف شما مناسب باشد و خواسته شما را برآورده نماید نیاز به داشتن اطلاعات بسیاری است. نکاتی که با توجه کردن به آن می‌توانید آجر نسوز مناسبی خریداری کنید را در موارد زیر خلاصه کرده‌ایم.

 • توجه کنید خرید آجر نسوز را برای استفاده در چه منطقه جغرافیایی در نظر دارید، زیرا برخی از آن‌ها می‌توانند در برابر رطوبت و یخ زدگی و دمای بالا مقاومت زیادی از خود نشان دهند.
 • آجر نسوز نباید شکستگی و یا لب پریدگی داشته باشد.
 • جذب آب و رطوبت آن باید کمتر از ۲ درصد باشد.
 • اگر آجر نسوزی که می‌خرید برای نماهای گرد و مدور قرار است مورد استفاده قرار گیرد، لازم است در تحدب و تقعر آن هیچ نوع پیچیدگی وجود نداشته باشد.
 • مقدار نمک محلول در آجر نسوز نباید بالاتر از ۱ درصد باشد زیرا به این ترتیب دچار شوره زدگی نخواهد شد.

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن

شرکت دیرگداز اهواز

همان طور که در این مطلب به نحوه ساخت و همچنین کاربردهای استفاده از آجر نسوز اشاره کردیم، متوجه شده‌اید که تا چه اندازه دست شما برای استفاده از اجر نسوز باز است و می‌توانید از این محصول در صنایع مختلف و همچنین در ساخت نمای سازه‌های مختلف و یا طراحی دکوراسیون داخلی استفاده نمائید، بنابراین می‌توانید با خرید آجر نسوز در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف مانند آجر نسوز آلومینی و آجر شاموتی، از این محصول در فضاهای گوناگون استفاده نمائید. شرکت دیرگداز اهواز یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه است که به مدت سی سال است در حوزه ساخت و تولید انواع آجر کوره فعالیت دارد.

علاوه بر آجر نسوز از دیگر محصولات این مجموعه می‌توان به الیاف نسوز و بتن نسوز و … اشاره کرد. برای آنکه بتوانید با سایر محصولات گروه تولیدی دیرگداز اهواز آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت این مجموعه به آدرس الکترونیکی www.dirgodazco.com بزنید. در سایت این شرکت توضیحات کاملی در خصوص هر محصول ارائه شده که می‌توانید جهت خرید آجر نسوز و یا استفاده از آن اطلاعات کاملی را به دست آورید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید از متخصصان این مجموعه کمک بگیرید و برای خرید اجر نسوز مناسب اقدام نمائید.

این مطلب یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.