افتتاح خط تولید نقشه‌های دیجیتال و سامانه مدیریت اطلاعات مکانی توسط وزارت دفاع

افتتاح خط تولید نقشه‌های دیجیتال و سامانه مدیریت اطلاعات مکانی توسط وزارت دفاع

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، وزیر دفاع با حضور در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، خط تولید نقشه های مقیاس کوچک رقومی را افتتاح و از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی(سَمام) رونمایی کرد.

امیر سرتیپ حاتمی  در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و جمعی از معاونین وزیر دفاع برگزار شد گفت: توانمندی ها و دستاوردهای سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به مدد بهره گیری از فناورهای به روز بومی و متخصصان نخبه این سازمان، کمک های شایانی به نیروهای مسلح و بخش های مختلف کشور نموده است.

 وزیر دفاع با بیان اینکه  بررسی فناوری های روز دنیا در تولید انواع نقشه بسیار حائز اهمیت است گفت: تولید نقشه های توپوگرافی به صورت پوششی، یکی از فرایندهای اصلی و زمان بر سازمان های تولید نقشه است.

وی تصریح کرد:  محیط تولید نقشه های پوششی توپوگرافی در مقیاس 1:250.000 درگذشته به صورت گرافیکی- ترسیمی بوده است که علاوه بر نبود عمق اطلاعات توصیفی خروجی مناسبی جهت ایجاد سرویس نقشه فراهم نمی ساخت.

امیر حاتمی با بیان اینکه نقشه های مقیاس ۲۵۰۰۰۰،به عنوان نقشه های عملیاتی مقیاس متوسط درسطوح مختلف تصمیم گیری نظامی همواره مورد توجه بوده است گفت: نقشه های رقومی ‍(دیجیتال) ورودی اصلی تمامی سامانه های اطلاعات مکانی است که تمامی عوارض زمین را با توجه به مقیاس به صورت نقطه،خط وچندضلعی نمایش می دهند.

وی با بیان نیازمندی نیروهای مسلح به نقشه های با این مقیاس گفت: بر همین اساس و نیاز مبرم به تسریع در بروز رسانی و کم کردن هزینه های تولید، خط تولید جدید نقشه های 1:250.000 پوششی کشور با استفاده از فناوری های روز  با ویژگی هایی همچون پایگاه داده متمرکز برای اطلاعات مکانی ، خط تولید جدید مبتنی بر دانش روز، قابلیت بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، قابلیت انواع خروجی، متناسب با نیاز کاربران، دارای اطلاعات غنی توصیفی (عمق اطلاعاتی)و تولید اطلاعات به صورت یکپارچه در سطح کل کشور افتتاح و به بهره برداری رسید.

وزیر دفاع در ادامه جلوگیری از موازی کاری در تولید اطلاعات مربوط به سایر دستگاه ها، دستیابی به اطلاعات باکیفیت بالا سایر دستگاه ها، بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، تهیه خروجی با قالب های استاندارد و سفارشی، سرویس دهی سریع اطلاعات تحت سامانه سمام، صرفه جویی در زمان و هزینه تولید نقشه های توپوگرافی، رسوب دانش در حوزه تولید نقشه با روش های روز دنیا، پاسخگویی سریع به نیاز نیروها و انعطاف پذیری در خروجی نقشه با توجه به نیاز کاربر را از مهمترین دستاوردهای تولید این نقشه ها عنوان کرد.

وزیر دفاع  در آیین رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی گفت: دسترسی به سامانه های اطلاعات مکانی دقیق و بروز در کمترین زمان ممکن این توانمندی را برای نیروهای مسلح ایجاد می نماید تا در سطوح مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی کم ترین خطای راهبردی و عملیاتی را داشته باشند و بنابراین استفاده از فناوری های نوین به منظور تجمیع اطلاعات با انواع کاربری ها در حوزه های مختلف فضایی، هوایی، زمینی و دریایی اجتناب ناپذیر است. از این رو نیاز به وجود سامانه ای یکپارچه و در دسترس جهت سرویس اطلاعات مکانی مورد نیاز بوده است.

امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز در این مراسم ایجاد انواع سرویس های اطلاعات مکانی تحت  شبکه ویژه نیروهای مسلح، پیاده سازی ساختاری بومی و مستقل در طراحی و توسعه سامانه، مدیریت یکپارچه داده و اطلاعات با سطوح دسترسی تعریف شده،قابلیت بارگذاری بسته های اطلاعاتی اختصاصی با دسترسی ویژه، محیط کاربر پسند و ساده برای کاربران ، پیاده سازی بر اساس استانداردهای بین المللی و تعامل پذیری بالا، پیاده سازی با امنیت بالا و توسعه پذیری مناسب را از ویژگی های این سامانه بر شمرد.

وی دسترسی آسان نیروهای مسلح به انواع اطلاعات مکانی، ایجاد بستر تعاملی برای اشتراک و تعامل داده، رسوب دانش فنی و بنیادی در زیرساخت های سامانه، پایگاه داده متمرکز و یکپارچه از اطلاعات مکانی و تصمیم سازی مناسب و سریع بر مبنای اشراف اطلاعاتی منطقه را از مهمترین دستاوردهای سامانه اطلاعات مکانی عنوان کرد.

انتهای پیام/