آزمایش واکسن چینی کرونا در برزیل متوقف شد

آزمایش واکسن چینی کرونا در برزیل متوقف شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، آزمایش بالینی واکسن بالقوه کووید ۱۹ چین در برزیل متوقف شده است. دلیل این امر یک مورد گزارش وجود عوارض جانبی شدید ناشی از تزریق واکسن بوده است.

این واکسن در شرکت «سینوواک بیوتک» توسعه یافته و «کروناوک» نام دارد. طبق گزارش‌های موجود مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن مذکور در ۲۹ اکتبر در برزیل متوقف شده است. البته سازمان بهداشت برزیل هیچ توضیح دیگری در این باره ارائه نکرده است.

در بیانیه سازمان بهداشت برزیل اشاره شده آزمایش بالینی واکسن بالقوه چینی با توجه به قوانین متوقف شده تا ادامه آن در این کشور بررسی شود.

انستیتو Butantan در سائوپولو برای تولید این واکسن در برزیل با سینوواک همکاری می‌کند. این شرکت در بیانیه‌ای از توقف آزمایش بالینی اظهار تعجب و اشاره کرد مشغول بررسی جزئیات است.

دیماس کوواس مدیر این انستیتیو در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد یک شرکت کننده در آزمایش بالینی فوت کرده اما مرگ او به واکسن بالقوه چینی ارتباطی نداشته است.

توقف آزمایش بالینی برای بررسی بروز عوارض جانبی شدید یک واکسن یا دارو در آزمایش‌های بالینی وسیع چندان غیر معمول نیست. در همین اواخر آزمایش بالینی واکسن‌های توسعه یافته در دانشگاه آکسفورد و شرکت جانسون به دلیل بروز چنین رویدادی متوقف شد. البته پس از انجام تحقیقات، آزمایش بالینی هر دو واکسن بالقوه از سرگرفته شد.